UNESCO pasaulio paveldo metai Lietuvoje. Ko reikėtų tikėtis iš valdymo plano?

    Pradžia
  • Naujiena
  • UNESCO pasaulio paveldo metai Lietuvoje. Ko reikėtų tikėtis iš valdymo plano?

Valdymo planai UNESCO pasaulio paveldo vertybėms Lietuvoje – vis dar neišsprendžiama dilema. Lietuvoje viešėsianti UNESCO pasaulio paveldo ekspertė prof. dr. Yonca Erkan viešojoje paskaitoje supažindins su valdymo plano svarba ir poreikiu, susijusiomis strategijomis, metodais ir efektyviais įgyvendinimo būdais.

Renginio metu bus aptarti pavieniai atvejai ir išryškinti bendri iššūkiai, susiję su kūrybingo, socialiai įtraukaus miesto ir gyvojo paveldo jame išsaugojimu. Paskaita bus orientuota į UNESCO istorinio urbanistinio kraštovaizdžio metodo pristatymą, kuriuo remiantis naudojamas integruotas paveldo valdymo mechanizmas, siekiant plačiau suvokti urbanistines vertybes ir pereiti nuo apčiuopiamų architektūros paminklų link platesnių – socialinių, kultūrinių ir ekonominių miesto procesų svarbos.

Šiuo požiūriu siekiama, kad paveldo vertybės išskirtinė visuotinė vertė būtų išlaikyta ir perduota ateities kartoms, o teritorijos valdymas prisidėtų prie darnaus vystymosi tikslų. Paskaitoje taip pat bus kalbama apie bendruomenių vaidmenį rengiant paveldo nominaciją, veiksmingą vertybių valdymą ir stebėseną.

Profesorės paskaita „Ko reikėtų tikėtis iš valdymo plano?“, skirta UNESCO pasaulio paveldo metams Lietuvoje, vyks kovo 18 d. 13.30–14.30 val. Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje.

Prof. dr. Yonca Erkan – Kadir Has universiteto (Turkija) architektūros profesorė, UNESCO katedros „Pasaulio paveldo vertybių valdymas ir pristatymas: naujoji media ir bendruomenės įtraukimas“ vedėja.

2017 m. ji dirbo UNESCO Pasaulio paveldo centro UNESCO rekomendacijų dėl istorinio urbanistinio kraštovaizdžio (2011 m.) ir Pasaulio paveldo miestų programos koordinatore. Ji yra EUROPA NOSTRA – Europos Sąjungos kultūros paveldo, „Heritage in Motion“ medijų apdovanojimų vertinimo komisijos narė.

2010–2014 m. Y. Erkan buvo Turkijos nacionalinės UNESCO komisijos narė. Jos mokslinių tyrimų laukas siejasi su pasaulio paveldo vietų valdymo, miestų išsaugojimo ir bendruomenės įtraukumo aspektais. 1993 m. ji įgijo architektūros bakalauro laipsnį, o 1996 m. – architektūros apsaugos magistro laipsnį Yıldız Technikos universitete. Studijavo islamo meną ir architektūrą Masačiusetso technologijos institute, kur jai buvo suteiktas architektūros magistro studijų mokslinis laipsnis. 2007 m. specialistė apsigynė daktaro laipsnį Stambulo Technikos universitete.

Renginio organizatoriai – Valstybinė kultūros paveldo komisija, Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija. Renginio partneriai – Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka, Kultūros ministerija. Renginys vyks Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Renginių erdvėje, 305, III a. (anglų k.). Įėjimas laisvas.

Renginys yra iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos lėšomis.

Kontaktinis renginio asmuo Renata Vaičekonytė-Kepežinskienė, el. paštas renata.kepezinskiene@unesco.lt.