Interaktyvus renginys „Neatskleistas paveldo DNR“

Rugsėjo 13 d., Europos paveldo dienų metu, įvyko Valstybinės kultūros paveldo komisijos interaktyvus renginys „Neatskleistas paveldo DNR“. Paveldo komisijos būstinėje apsilankė gausus būrys, skirtingo amžiaus ir profesijų lankytojų, tačiau vienodai besidominčių pastato Rūdninkų g. 13 istorija, Paveldo komisijos veikla ir vaizdo pasakojimais apie nepaprastas kultūros paveldo istorijas visoje Lietuvoje.

Renginio metu lankytojus sveikino Paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė, su istoriškai reikšmingomis buvusiomis miesto amatininkų erdvėmis supažindino Paveldo komisijos darbuotojai, apie freskas pasakojo buvęs Paveldo komisijos pirmininkas, dr. Jonas Rimantas Glemža, o žiniomis apie greta esančią Vilniaus miesto gynybinę sieną dalinosi Paveldo komisijos narys Augis Gučas.

Renginio pabaigoje, Paveldo komisijos pastato rūsyje, kamerinėje aplinkoje, įvyko vaizdo pasakojimų ciklo premjera. Renginio dalyviai turėjo galimybę pirmieji peržiūrėti Paveldo komisijos sukurtų 11 vaizdo siužetų apie įspūdingiausius nekilnojamojo kultūros paveldo objektus, ryškiausius paveldo srityje dirbančius žmones bei sėkmingiausius jų darbus iš visos Lietuvos: iš JAV atgabentą mokyklą Kurnėnuose, Alytaus rajone, įžymųjį modernizmo stiliaus Aleksandros Iljinienės namą Kaune, projektuotą Arno Funko, privačius Art Deco ir Amsterdamo mokyklos muziejus bei jų įkūrėjus Karolį Banį ir Petrą Gaidamavičių, Medinės miesto architektūros muziejų Vilniuje, apie 1885 m. vilą “Loebel“ Juodkrantėje ir į jos atgaivinimą įsitraukusį Dominyką Chlebinską, apie iniciatyviuosius brolius Arminą ir Martyną Vareikas ir jų prikeliamą Pumpėnų vėjo malūną, taip pat apie „Inovatorių slėnio“ – socialinių projektų erdvę kultūros paveldo aplinkoje Antalieptėje, Zarasų rajone, apie atgimusią Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjo Martyno Jankaus sodybą Bitėnų kaime Pagėgių savivaldybėje, taip pat apie gyvo paveldo pavyzdį – Raubonių vandens malūną-karšyklą-verpyklą Pasvalio rajone, apie Žeimių dvaro savininką, restauratorių ir vizionierių Domą Noreiką ir Meilę Zaleckienę, su meile ir užsidegimu tvarkančią Jakiškių dvarą Joniškio rajone. Šie vaizdo pasakojimai atskleidė savitą Lietuvos kultūros paveldo įvairovę, kuri gražiai įsilieja į visos Europos paveldo istoriją.

Renginyje rodytus vaizdo siužetus iš dalies finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Renginio partneris – Vilniaus Rotušė.

 

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra LR Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės ekspertė ir patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir tobulinimo klausimais.