„Heritas“ festivalyje – Paveldo komisijos pranešimas ir diskusija

    Pradžia
  • Naujiena
  • „Heritas“ festivalyje – Paveldo komisijos pranešimas ir diskusija

Birželio 10 d. Valstybinės kultūros paveldo komisijos administracijos darbuotojai dalyvavo penktajame „Heritas“ festivalyje, kuris šiais metais vyko Švenčionėliuose. Kaip ir kasmet, „Heritas“ renginys siūlė lankytojams įvairias paskaitas, dirbtuves, ekskursijas ir kitas kultūrines patirtis.

Renginio programoje dalyvavo ir pranešimą „Savivaldybių vaidmuo kultūros paveldo apsaugoje: nuo pamotės iki supermamos“ skaitė Paveldo komisijos Kultūros paveldo apsaugos analizės grupės vyr. specialistas Artūras Stepanovič. Pranešėjas pristatė nuo 1997 m. vykdomą tęstinį tyrimą apie savivaldybių lėšų panaudojimą ir veiklas kultūros paveldo srityje. Pranešime buvo apžvelgta finansavimo padėtis, akcentuota kultūros paveldui skiriamų lėšų didėjimo tendencija, vis aktyvesnė kitų finansavimo galimybių paieška, bei mokesčių lengvatų taikymas. Pastaraisiais metais šis tyrimas yra plečiamas ir didelis dėmesys skiriamas savivaldybių vykdomos kultūros paveldo apsaugos kokybinių aspektų vertinimui. Pagal 2021 m. gautą informaciją, visas savivaldybes pagal požiūrį į kultūros paveldo apsaugą galima suskirstyti į kelias grupes – nuo konceptualaus ir integralaus požiūrio iki prievolės ir deklaratyvios apsaugos. A. Stepanovič atkreipė dėmesį, kad savivaldybės yra labai skirtingos savo teritorija ir biudžetų dydžiu, prioritetais, kultūros paveldo objektų skaičiumi ir specifika, bei kitais aspektais, todėl ir požiūris į paveldą yra skirtingas. Dalindamasis planais pranešėjas pasakojo, kad šiemet vykdant tyrimą bus rengiamas savivaldybių paveldosauginis indeksas. Jį sudarant bus lyginami skirto ir pritraukto finansavimo, savivaldybėse vykdomų veiklų ir iniciatyvų rodikliai. Sudarant indeksą bus atsižvelgiama ir į savivaldybės dydį.

Taip pat „Heritas“ festivalio metu vyko diskusija apie savivaldybių vaidmenį paveldosaugoje, kurioje dalyvavo Paveldo komisijos pirmininkė dr. Vaidutė Ščiglienė, architektė Regina Leknickienė ir Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Robertas Motuzas. Diskusiją moderavo Vilniaus Universiteto Istorijos fakulteto docentas ir Paveldo komisijos narys dr. Salvijus Kulevičius. Dalyviai pasidalino mintimis apie lūkesčius savivaldybių vaidmeniui, šiandieninę realią padėtį ir galimus problemų sprendimo būdus.

Paveldo komisijos nuotraukos

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės ekspertė ir patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir tobulinimo klausimais.