Niujorko Kristaus Atsimainymo bažnyčia ant išlikimo ribos: sunerimo ir tarptautinė bendruomenė

    Pradžia
  • Naujiena
  • Niujorko Kristaus Atsimainymo bažnyčia ant išlikimo ribos: sunerimo ir tarptautinė bendruomenė

Valstybinė kultūros paveldo komisija išreiškia gilų susirūpinimą dėl Niujorko Kristaus Atsimainymo lietuvių bažnyčios ateities. Šis išskirtinis architektūrinės ir istorinės vertės objektas, sukurtas žymaus lietuvių emigrantų architekto Jono Muloko, susiduria su grėsme būti uždarytas ir nugriautas. Su nerimu į Paveldo komisiją kreipėsi ir DOCOMOMO – tarptautinė moderniosios architektūros išsaugojimo organizacija, – rašoma pranešime spaudai.

„Tai tik dar kartą patvirtina bažnyčios išskirtinumą. Ji svarbi ne tik Lietuvai, JAV lietuviams, tačiau jos reikšmę anksčiau yra įvertinę ir amerikiečiai, o dabar ir tarptautinė bendruomenė. Ši situacija dar kartą parodo, kaip svarbu užtikrinti politinį ir institucinį dėmesį lietuvių diasporos paveldui užsienyje“ – teigia Paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė.

Renata3 nuotrauka, CC BY-SA 4.0

Niujorko Kristaus Atsimainymo lietuvių bažnyčia – tai ne tik architektūros paveldas, bet ir mūsų kultūrinės tapatybės dalis, liudijanti lietuvių bendruomenės istoriją ir jų indėlį į JAV kultūrą. Ji žymi lietuvių kovą už nepriklausomybę, pastangas išlaikyti savo tradicijas ir kalbą užsienyje.

Paveldo komisijos pastangos dėl lietuviško paveldo apsaugos užsienyje

Pastaruoju metu Paveldo komisija ypatingai aktualizuoja Lietuvai reikšmingą kultūros paveldą užsienyje, siekdama atkreipti dėmesį į jo apsaugos būtinybę. Vos pernai buvo priimtas dar vienas Paveldo komisijos sprendimas.

„Jame konstatavome, kad nėra aiškios Lietuvos reikšmingo paveldo užsienyje globos ir išsaugojimo strategijos, institucinės sistemos, atsakomybių pasiskirstymo ir kt. Todėl buvo siūloma iš esmės ir iš naujo kelti Lietuvai reikšmingo paveldo užsienyje klausimą: pradėti nuo valstybės strategijos šiuo klausimu nustatymo, pabrėžti šio paveldo reikšmę įstatymuose“, – sako pirmininkė.

Anot jos, tik sisteminis valstybės požiūris leis pažinti ir išsaugoti tai, ką lietuviai sukūrė užsienyje.

Tarptautinis dėmesys ir DOCOMOMO kreipimasis

Jungtinių Amerikos Valstijų nevyriausybinė organizacija DOCOMOMO, veikianti moderniosios architektūros išsaugojimo srityje, pirmą kartą tiesiogiai kreipėsi į Lietuvą. Tuo pačiu patvirtindama Paveldo komisijos ekspertinį vaidmenį tarptautiniame kontekste.

Savo laiške organizacija prašo prisidėti ir palaikyti iniciatyvą Jono Muloko projektuotą Kristaus Atsimainymo bažnyčią Niujorke įtraukti į Niujorko paveldo registrą, nes šiuo metu jai yra iškilusi reali grėsmė. Bažnyčios savininko teises turinti Bruklino vyskupija ketina ją uždaryti. Paveldo komisija palaikydama šią iniciatyvą parengė palaikomąjį raštą DOCOMOMO organizacijai.

„Tikimės, kad šis tarptautinis dėmesys prisidės prie didesnio lietuviško paveldo užsienyje matomumo ir paskatins Lietuvos institucijas aktyviau įsitraukti į atitinkamas iniciatyvas. Lietuvos diasporos paveldas yra neatsiejama mūsų šalies istorijos ir kultūros dalis, todėl jo išsaugojimas turi tapti ilgalaike strategine kryptimi“, – rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kuo ypatinga bažnyčia?

Kristaus Atsimainymo bažnyčia yra įrašyta į Lietuvai reikšmingų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų, esančių Jungtinėse Amerikos Valstijose, sąrašą, kuriam ekspertinį vertinimą atliko Paveldo komisija. Tai – ryškiausias architekto Jono Muloko kūrinys, kurio statyba ir dekoravimas buvo atlikti žymių lietuvių menininkų ir inžinierių. Bažnyčia taip pat sulaukė tarptautinio pripažinimo ir 1962 m. pelnė pirmą vietą sakralinės architektūros kategorijoje JAV.

Kristaus Atsimainymo bažnyčia dienraščio „The New York Times“ puslapiuose, 1962 m., iš Mulokų šeimos archyvo
Kristaus Atsimainymo bažnyčia dienraščio „The New York Times“ puslapiuose, 1962 m., iš Mulokų šeimos archyvo

Paveldo komisija mano, kad šis paveldo objektas reikšmingas ne tik lietuvių bendruomenei, jis priklauso ir visiems amerikiečiams. Ši bažnyčia liudija istoriją, kai pokariu šalis priėmė karo pabėgėlius, suteikdama jiems galimybę susikurti naują gyvenimą ir pasisakyti už nepriklausomybę. Per Kristaus Atsimainymo bažnyčios prizmę galime įžvelgti susipynusias JAV ir Lietuvos istorijos gijas.

Kristaus Atsimainymo bažnyčios projektas, arch. J. Mulokas, 1960 m., iš Mulokų šeimos archyvo
Kristaus Atsimainymo bažnyčios projektas, arch. J. Mulokas, 1960 m., iš Mulokų šeimos archyvo

Šis pastatas ne tik žymi J. Muloko kūrybos perėjimą į vėlyvąjį etapą, bet ir perteikia lietuvišką identitetą per architektūrą. Ryškiausias lietuviškas elementas – bokštas, pastatytas iš keturių palinkusių kolonų, užbaigiamas lietuviško koplytstulpio formos viršūne.

Kristaus Atsimainymo bažnyčia statybų procese, iš Mulokų šeimos archyvo
Kristaus Atsimainymo bažnyčia statybų procese, iš Mulokų šeimos archyvo

Raginimas veikti

Paveldo komisija pabrėžia, kad lietuviško paveldo apsauga užsienyje yra ne tik kultūrinis, bet ir politinis klausimas, ypač dabartinėje geopolitinėje situacijoje. „Tarptautiniame kontekste lietuvių istorinis palikimas prisideda prie tautinės tapatybės stiprinimo ir Lietuvos matomumo pasaulyje. Tokių objektų išsaugojimas gali būti tvirtas argumentas ginant Lietuvą, lietuvių kultūrinį paveldą ir istoriją pasauliniu mastu“, – sako doc. dr. V. Ščiglienė.

Paveldo komisija ragina institucijas ir kitas organizacijas prisidėti prie DOCOMOMO iniciatyvos ir išreikšti savo nuomonę. „Manome, kad toks reikšmingas architektūros paminklas, kaip J. Muloko suprojektuota Kristaus Atsimainymo bažnyčia, kuri yra geriausių to meto architektūros kūrinių Niujorke sąraše, turi ypatingą reikšmę lietuvių bendruomenei užsienyje. Ji turi būti išsaugota ir įtraukta į Jungtinių Amerikos Valstijų Niujorko paveldo registrą, suteikiant jai paveldo objekto statusą“, – savo laiške DOCOMOMO rašė Paveldo komisija.

Renata3 nuotrauka, CC BY-SA 4.0
Renata3 nuotrauka, CC BY-SA 4.0

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra LR Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės ekspertė bei patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir tobulinimo klausimais. Tai – dvylika nepriklausomų deleguotų ir skiriamų įvairių sričių ekspertų, kurie gali nešališkai įvertinti kultūros paveldo apsaugą ir su ja susijusius procesus.

 

 

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.