Valstybinės kultūros paveldo komisijos nariai ir administracijos darbuotojai rugpjūčio 30 dieną dalyvavo išvažiuojamajame posėdyje. Išvykos metu įvyko susitikimas Jonavos rajono savivaldybėje, taip pat buvo aplankyti įvairūs paveldo objektai – nuo Žeimių dvaro Jonavos rajone iki Jakiškių dvaro greta Joniškio.
Jonavos rajono savivaldybėje surengtas susitikimas su meru ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentu Mindaugu Sinkevičiumi bei Jonavos rajono savivaldybės atstovais. Paveldo komisijos Kultūros paveldo apsaugos analizės grupės vyriausias specialistas Artūras Stepanovič pristatė šiuo metu rengiamą Lietuvos savivaldybių paveldosauginį reitingą, apžvelgė Jonavos rajono situaciją. Paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė pabrėžė Paveldo komisijos norą akcentuoti geruosius paveldosaugos pavyzdžius bei pristatė šiuo tikslu rugsėjo 29 d. rengiamus apdovanojimus „Paveldo DNR“. Susitikimo metu taip pat atkreiptas dėmesys į paveldosaugininko nebuvimą savivaldybėje – meras patikino šią problemą spręsiantis.
Darbo išvykos metu buvo aplankytas ir Žeimių dvaras Jonavos rajone. Čia gyvenantis restauratorius ir dvaro savininkas Domas Noreika pristatė savo originalią pastato konservavimo koncepciją, kuri remiasi pažangiomis praktikomis ir vietoje gaminamomis medžiagomis. D. Noreika papasakojo apie nuveiktus darbus, bendradarbiavimo iniciatyvas, ateities iššūkius bei savitą dvaro sugyvenimo su gamta ir žmonėmis kasdienybę.
Paveldo komisijos kelionė tęsėsi į šiaurės Lietuvą. Joniškio rajone aplankytas Jakiškių dvaras, kurio savininkė Meilė Zaleckienė papasakojo savarankiškai vykdytą dvaro restauravimo istoriją, supažindino su išlikusiais autentiškais pastato elementais. Į susitikimą atvyko ir Joniškio rajono savivaldybės meras Vitalijus Gailius, taip pat rajono savivaldybės, Kultūros paveldo departamento Šiaulių teritorinio skyriaus, Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus atstovai.
Išvyka tęsėsi į Pasvalio rajoną, kuriame buvo aplankytas Raubonių vandens malūnas–karšykla–verpykla, o Pumpėnuose – tvarkomas malūnas. Su Raubonių vandens malūno-karšyklos-verpyklos istorija ir šiandienine veikla supažindino Vaidotas Gikys, gyvai pademonstravęs malūno įrengimų veikimą ir vilnos siūlų gamybą, o Gintarė Gikienė svečiams aprodė veltinių gamybos techniką ir originalią vilnos pirtį. Į susitikimą taip pat atvyko Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas, taip pat savivaldybės, Kultūros paveldo departamento Panevėžio–Utenos teritorinio skyriaus atstovai.
Kitą Pasvalio rajono objektą – šiuo metu tvarkomą Pumpėnų malūną ir jo istoriją pristatė Arminas Vareika. Kartu su broliu Martynu inicijuotas malūno tvarkybos projektas tapo Pumpėnų atgimimo simboliu. A. Vareika pristatė ir ateities planus – iniciatyvūs broliai jau įsigijo ir planuoja atgaivinti kelis Pumpėnų žydų istoriją atskleisiančius pastatus.
Valstybinė kultūros paveldo komisija yra LR Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės ekspertė ir patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir tobulinimo klausimais.