Prieš „Paveldo DNR“ apdovanojimus – diskusija apie savivaldybių ir bendruomenių vaidmenį paveldosaugoje

    Pradžia
  • Renginys
  • Prieš „Paveldo DNR“ apdovanojimus – diskusija apie savivaldybių ir bendruomenių vaidmenį paveldosaugoje

Rugsėjo 26 d. Lietuvos Respublikos Prezidentūroje įvyko Valstybinės kultūros paveldo komisijos organizuojamų apdovanojimų „Paveldo DNR“ pristatymas ir diskusija, kurioje dalyvavo savivaldybių, bendruomenių ir paveldo politikos formuotojų atstovai.

Šiemet pirmą kartą istorijoje Valstybinė kultūros paveldo komisija organizuoja apdovanojimus „Paveldo DNR“, kurie įvyks jau rugsėjo 29 d. Šiam įvykiui pristatyti visuomenei buvo surengta išankstinė nominantų peržiūra, po kurios vyko diskusija „Savivaldybės, bendruomenės ir paveldas: patirtys ir lūkesčiai“. Kaip teigė Paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė, viena iš priežasčių steigti kultūros paveldo apdovanojimus, yra regionų ir savivaldos svarbos paveldosaugoje akcentavimas. Pasak pirmininkės, Paveldo komisijos atliekamas daugiametis savivaldybių tyrimas ir netrukus pasirodysiantis paveldosauginis indeksas, atskleidžia būtinybę dalintis geraisiais pavyzdžiais, kurių gausu ne tik didžiuosiuose miestuose.

Diskusijos dalyviai keitėsi mintimis kuris veikėjas – bendruomenė, savivaldybė ar valstybė yra kertinis veikėjas paveldosaugoje, kodėl savivaldybėse vyrauja labai skirtingas požiūris į paveldą, taip pat kokio impulso reikia bendruomenėms, siekiant jas aktyviau įtraukti į šalia esančio paveldo objektų atgaivinimą, apie švietimo mokyklose svarbą, reikalingus įstatymų pakeitimus.

Diskusijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, kultūros paveldo politikos grupės patarėja Sigita Bugenienė, Vyriausiojo Vilniaus miesto architekto patarėja Laura Kairienė, Mažeikių rajono savivaldybės paveldosaugininkė ir simpoziumo „Versmės“ organizatorė Rūta Končiutė-Mačiulienė, „Paveldo DNR“ apdovanojimų nominantas, Raubonių malūno Pasvalio rajone atstovas Vaidotas Gikys bei Paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė. Diskusiją moderavo Paveldo komisijos narys doc. dr. Salvijus Kulevičius.

Respublikos Prezidento patarėjas Mindaugas Bundza, Paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė ir Kultūros viceministras Rimantas Mikaitis.
Diskusijos kuratorius doc. dr. Salvijus Kulevičius ir renginio dalyviai.
Diskusijos dalyviai (iš kairės į dešinę): doc. dr. Vaidutė Ščiglienė, Vaidotas Gikys, Rūta Končiutė-Mačiulienė, Laura Kairienė, Sigita Bugenienė, doc. dr. Salvijus Kulevičius.

Kultūros paveldo apdovanojimai „Paveldo DNR“ įvyks 2023 m. rugsėjo 29 d., penktadienį, 13 val. Lietuvos Respublikos Prezidentūroje. Iškilmingoje ceremonijoje bus pagerbti geriausiai tvarkomi kultūros paveldo objektai, labiausiai šioje srityje pasižymėję žmonės ir sėkmingiausios iniciatyvos. Apdovanojimus tiesiogiai transliuos LRT Plius televizija.

Apdovanojimų renginį globoja Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Vaizdo siužetus iš dalies finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra LR Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės ekspertė ir patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir tobulinimo klausimais.