Dresdeno katedra

Dresdeno katedra

Metai: 1751 m.
Autorius: Gaetano Chiaveri, Lorenzo Mattielli, Paul Meyer, Jakob Meyer
Kategorija: Architektūra (sakralinė)

Dresdenas 1485 m. tapo Saksonijos hercogų (nuo 1547 m. kurfiurstų) rezidencija. Saksonijos kurfiurstu po brolio mirties 1694 m. tapo Frydrichas Augustas I (1670 Dresdene – 1733 Varšuvoje). Remiamas Rusijos, Austrijos ir Prūsijos monarchų, saksų kariuomenės, papirkęs įtakingus Abiejų Tautų Respublikos ponus ir slapta persikrikštijęs iš protestantų į katalikus 1697 m. Frydrichas tapo Lenkijos karaliumi ir Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Augustu II (1697–1704 ir nuo 1709). Dėl didelės fizinės jėgos buvo pramintas Stipriuoju. Mirus Augustui II, 1733 m. Lenkijos karaliumi ir Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu tapo jo sūnus Augustas III (1696 – 1763 m.). Valdant Augustui III Abiejų Tautų Respublika labiausiai smuko. Dėl dažno naudojimosi liberum veto teise Seimas nieko negalėjo nutarti, kariuomenėje pašlijo drausmė, iro valstybės finansai, šalis kentėjo nuo didikų grupuočių kovų ir užsienio valstybių intrigų.

Dresdeno Švč. Trejybės katedrą 1738—1751 m. suprojektavo architektas Gaetano Chiaveri. Šventovės išorės dekorą atliko skulptoriai Lorenzo Mattielli, Paul Meyer ir Jakob Meyer. Ant katedros fasado yra Šv. Kazimiero skulptūra, bei jos fundatoriaus Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Augusto III herbas su Abiejų Tautų Respublikos heraldika. Čia taip pat saugoma Augusto Stipriojo širdis, palaidotas Augustas III ir jo žmona Marija Žozefa Habsburgaitė.

Katedra smarkiai nukentėjo 1945 m. Ji buvo restauruota XX a. 9 dešimtmetyje ir XXI a.

 

Sliesoriūnas Feliksas, https://www.vle.lt/straipsnis/augustas-ii, https://www.vle.lt/straipsnis/augustas-iii

Spečiūnas Vytautas, https://www.vle.lt/straipsnis/dresdeno-istorija

Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, https://www.vle.lt/straipsnis/dresdeno-architektura

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.