Pradžia
  • World žemėlapis
  • 1930-ųjų Bulonės-Bijankūro muziejus, kuriame eksponuojami litvakų kūriniai ir Žakui Lipšicui skirta skulptūra
1930-ųjų Bulonės-Bijankūro muziejus, kuriame eksponuojami litvakų kūriniai ir Žakui Lipšicui skirta skulptūra

1930-ųjų Bulonės-Bijankūro muziejus, kuriame eksponuojami litvakų kūriniai ir Žakui Lipšicui skirta skulptūra

Lokacija: 28 avenue André Morizet, 92100 Boulogne-Billancourt
Metai: XX a.
Autorius: Arbit Blatas
Kategorija: Kilnojamasis kultūros paveldas

Bulonės-Bijankūro XX a. 4-ojo dešimtmečio muziejus (Musée des Années Trente de Boulogne-Billancourt) įsikūręs vakariniame Paryžiaus priemiestyje. Nuolatinėje parodoje didžiulė salė yra skirta École de Paris – Paryžiaus mokyklos reiškiniui. Pagrindinę ir didžiausią šios ekspozicijos dalį sudaro Arbit Blato kūryba. 1989 m. Arbit Blatas muziejui padovanojo keturiasdešimt vieną dailės kūrinį, kurie vaizduoja Paryžiaus mokyklos narius. Skulptūrose, tapybos ir grafikos darbuose įamžinti garsiausi pasaulio dailininkai Jacquesas Lipchitzas, Chaïmas Soutine’as, Emmanuelis Mané-Katzas, Albertas Marquetas, Marcas Chagallas, Pinchus Krémègne’is, Moïse Kislingas, Ossipas Zadkine’as, Tsugouharu Foujita, Alberto Giacometti ir kiti. Skulptūrų kolekciją papildo 1938 metų piešinys guašu ant kartono „Café du Dôme“, kuriame garsios Paryžiaus kavinės terasoje Arbit Blatas pavaizduoja prie staliukų sėdinčius žymiausius Paryžiaus mokyklos menininkus.

Arbit Blatas buvo įvairiapusis ir produktyvus dailininkas. Jis tapė, piešė, kūrė grafikos darbus, skulptūras, bareljefus ir scenografiją, rašė menotyrinius straipsnius. Įvairi autoriaus veikla byloja ne tik apie jo kūrybinį universalumą, bet ir asmenybės atvirumą. 1926 m. į Paryžių atvykęs aštuoniolikmetis Arbit Blatas buvo vienas jauniausių ir paskutinių dailininkų įsijungęs į Paryžiaus mokyklos menininkų ratą. Greitai su visais susidraugavo, ėmė piešti ir tapyti tiek individualius, tiek grupinius jų portretus. Sukūręs unikalią portretų galeriją jis buvo pramintas neoficialiu Paryžiaus mokyklos istorijos metraštininku.

1933 m. Paryžiuje susipažinę kaunietis Arbit Blatas ir Druskininkuose gimęs Jacques Lipchitzas tapo ypač artimais bičiuliais. Nors Arbit Blatas buvo septyniolika metų jaunesnis už Lipchitzą ir priklausė kitai dailininkų kartai, jų artima draugystė truko visą gyvenimą. Abu menininkai svečiuodavosi vienas kito namuose Paryžiuje ir Niujorke, prisimindavo Lietuvą, artimuosius ir bičiulius, diskutavo apie meną, kūrė vienas kito portretus.

1992 m. Bulonės-Bijankūro miesto rotušės skvere (26 avenue André-Morizet) atidengta Jacqueso Lipchitzo skulptūra, kurią sukūrė Arbit Blatas. Bronzinė skulptūra pasižymi jaukiu masteliu, kompozicine darna, tapybiška paviršiaus modeliuote. Lipchitzas pavaizduotas stovintis visu ūgiu jam charakteringoje pozoje – susikišęs abi rankas į kišenes, galvą dengia beretė. Tapydamas ar lipdydamas psichologinius portretus, Arbit Blatas gaudė ne tik konkrečią akimirką, bet ir siekė atskleisti vaizduojamojo žmogaus charakterį, įpročius, pozas. Arbit Blato sukurti portretai šiandien yra svarbūs ne tik menine, bet ir istorine prasme.

Dr. Vilma Gradinskaitė

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.