Zusmano Gurvičiaus gatvė

Lokacija: Rbla. José Gurvich, Montevideo
Kategorija: Vietovardžiai

Montevidėjuje, Sero (Cerro) rajone yra Zusmano Gurvičiaus, Lietuvoje gimusio Urugvajaus menininko vardu pavadinta gatvė (rambla José Gurvich).

Zusmanas Gurvičius, gimė 1927 metais Jiezne, žydų šeimoje. Šeima gyveno gana vargingai, todėl dar būdamas vaikas su tėvais emigravo į Urugvajų. Gyveno Montevidėjuje, pakeitė vardą ir pavardę į José Gurvich. Z. Gurvičius studijavo Nacionalinėje vaizduojamosios dailės mokykloje Montevidėjuje bei garsiojo dalininko Joaquíno Torres García studijoje ir netrukus buvo pripažintas kaip perspektyvus dalininkas konstruktyvistas. Urugvajuje prasidėjęs Z. Gurvičiaus kūrybinis kelias vėliau tęsėsi Europoje, Izraelyje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur menininkas netikėtai mirė sulaukęs 47 metų amžiaus.

Savo užrašuose dailininkas buvo įrašęs šią Marc Chagall citatą: „Tam tikra substancija, tam tikras aromatas iš to krašto, kuriame gimei, juntamas menininko darbe.“ Dailininko sūnus Martin Gurvich pasakojo, kad kartais Jose Gurvich stebėdavosi taip stipriai jautęs tokius dalykus kaip kvapai, garsai ir tokie subtilūs prisiminimai iš laiko Lietuvoje, nors jam tebuvo šešeri, kai šeima išvyko į Urugvajų. „Gurvich niekada nepiešė Lietuvos tiesiogiai, tačiau kai kuriuose jo piešiniuose atsispindi žydų gyvenimas, šventės ir, turbūt, prisiminimai iš Lietuvos, ar nedidelės nuorodos, užuominos apie Lietuvą – arba iš menkų prisiminimų, arba iš fotografijų. Pavyzdžiui, yra vienas piešinys su jo vaikystės namais – pieštas iš fotografijos. Visa tai labai subtilu – spalvos, kvapai, sniegas. Jis yra nupiešęs kelis paveikslus, kur kraštovaizdis, sakyčiau, yra Lietuvos ir Kibuco Izraelyje mišinys. Tarsi tokia bendra jungtis tarp šių dviejų vietų su visomis jų prasmėmis“.

Po dailininko mirties jo žmona Julia pradėjo supirkinėti Jose paveikslus ir ilgainiui įkūrė fondą, pamažu buvo įkurtas muziejus. 2015 metais muziejus perkeltas į naujas patalpas, esančias pagrindinėje Montevidėjaus senamiesčio gatvėje.

 

Miežytė Živilė, https://pasauliolietuvis.lt/jose-gurvich-litvaku-kilmes-pasaulio-menininkas/?print=print

https://www.youtube.com/watch?v=Qk82H7IVEh0