Paminklas Jonui Sobieskiui

Gyčio Oržikausko nuotrauka

Jonas III Sobieskis (1629– 1696) buvo Lenkijos didikas ir karvedys, Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis. Jo valdymo metu vyko nuolatinės kovos su Osmanų imperija. Jis vykdė bendradarbiavimo planus su Austrija.

Paminklas vaizduoja karalių raitą, apačioje — du parpuolę turkai. Sobieskis apsirengęs kaip senovės romėnų karys. Paminklas yra grįstas Wilanów rūmuose saugoma skulptūra. Paminklo raišką sukūrė prancūzų skulptorius André-Jean Lebrun, o įgyvendino Franciszek Pinck. Jis buvo nukaltas iš smiltainio bloko, kuris buvo paruoštas Jonui III Sobieskiui dar gyvam esant.

Skulptūra buvo oficialiai atidengta 1788 m. rugsėjo 14 d., minint 105-ąsias Sobieskio pergalės Vienoje metines. Tuo metų valdęs Abiejų Tautų Respublikos karalius Stanislovas Augustas Poniatovskis labai gerbė Joną Sobieskį. Tuo metu Rusija ir Turkija kariavo, todėl 1787 m. pastatytas paminklas turėjo atspindėti prieš turkus nukreiptas nuotaikas. Lenkija Rusijos ir Turkijos konflikte imperatorei Jekaterinai II turėjo skirti kariuomenę (Poniatovskis  buvo Jekaterinos II meilužis).

Parengta pagal: https://www.lazienki-krolewskie.pl/en/pomniki/pomnik-jana-iii-sobieskiego .

 

Lenkija
Varšuva
André-Jean Lebrun
Franciszek Pinck
nekilnojamasis kultūros paveldas
paminklas
vaizduojamoji dailė
1750-1800
5.1.2. atpažinimo kriterijus
4.2.3. atpažinimo principas
André-Jean Lebrun
Franciszek Pinck
teisinė apsauga šalyje suteikta
1787—1788 m.
Lazienki rūmų parkas