Skelbiami nominantai „Paveldo DNR“ apdovanojimams

Valstybinės kultūros paveldo komisijos organizuojami apdovanojimai „Paveldo DNR“ sulaukė daugybės nominantų iš visos Lietuvos. Kandidatus trims kategorijoms – labiausiai kultūros paveldo srityje pasižymėjusiems žmonėms, geriausiai tvarkomiems objektams ir sėkmingiausioms iniciatyvoms – teikė Lietuvos savivaldybės ir gyventojai. Šie apdovanojimai bus rengiami tik kas 4 metus, tiek, kiek trunka viena Paveldo komisijos kadencija.

Iš viso „Paveldo DNR“ gavo net 102 paraiškas, o iš jų vertinimo komisija toliau svarstė 11 paveldo objektų, 11 asmenybių ir 16 iniciatyvų bei darbų. Po intensyvių diskusijų vertintojai kiekvienoje kategorijoje atrinko po 3 nominantus:

Asmenybių apdovanojimams atrinkti Art deco ir Amsterdamo mokyklos muziejaus įkūrėjai Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius (Kaunas), restauruotų vilų Loabell ir Maria savininkas Dominykas Chlebinskas (Neringos sav.) ir Pumpėnų malūno savininkai Arminas ir Martynas Vareikos (Pasvalio raj.).

Objektų apdovanojimams atrinkti J. ir A. Iljinų namas Kaune, Medinės miesto architektūros muziejus Vilniuje ir Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokykla Alytaus rajone.

Iniciatyvų ir darbų apdovanojimams atrinkti Inovatorių slėnis kartu su Arūnu Survila (Zarasų raj.), Raubonių malūnas-karšyka-verpykla kartu su Vaidotu Gikiu (Pasvalio raj.) ir aušrininko Martyno Jankaus sodyba (Pagėgių sav.).

Atsižvelgdami į pateiktų nominantų gausą ir tipologinę įvairovę, vertinimo komisija nusprendė įsteigti ir papildomas padėkas, kuriomis bus įvertintos atskiros iniciatyvos, objektai ir asmenybės.

Atsižvelgdama į pateiktų nominantų gausą ir tipologinę įvairovę, „Paveldo DNR“ vertinimo komisija nusprendė įsteigti papildomas padėkas atskiroms iniciatyvoms, objektams ir žmonėms: meno ir paveldo siumpoziumui „Versmės“ (Mažeikių raj.), lietuvių ir lenkų karių kapavietės paieškų ir perlaidojimo iniciatyvai (Elektrėnų sav.), Domui Noreikai ir laboratorijai Aikas Žado (Jonavos raj.), Jurginių tradicijai (Palangos sav.), Jakiškių dvaro savininkei Meilei Zaleckienei (Joniškio raj.), Mažosios Lietuvos tyrinėtojai Nijolei Strakauskaitei (Neringos sav.) ir Antano Strazdo muziejui (Rokiškio raj.).

Laureatai bus paskelbti ir padėkos įteiktos „Paveldo DNR“ apdovanojimų ceremonijoje rugsėjo mėnesį, kuri vyks projekto globėjo – Lietuvos Respublikos Prezidento rūmuose.

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra LR Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės ekspertė ir patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir tobulinimo klausimais.