Normalmstorgo aikštė Stokholmo centre garsi ne tik joje esančiu pastatu, kuriame 1973 m. vyko banko apiplėšimas, padėjęs pagrindus termino „Stokholmo sindromas“ atsiradimui. Paskelbus Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktą nuo 1990 m. kovo iki 1991 m. rugsėjo mėnesio, kiekvieną pirmadienį 12 val. Stokholme, Normalmstorgo aikštėje vykdavo mitingai Baltijos šalims paremti jų kovoje už laisvę. Iš viso surengta 80 mitingų, kuriuos inicijavo Švedijos Moderatų partijos sekretorius Gunar Hökmark, Liberalų partijos narys Håkan Holmberg ir iš Estijos kilęs rašytojas Peter Luksep. Į aikštę susirinkdavo išeiviai iš Baltijos šalių, švedų visuomenės veikėjai, politikai, savo eilėraščius po mitingų skaitydavo Arkadijus Vinokūras. Pirmasis mitingas, į kurį susirinko net 300 žmonių, įvyko 1990 m. kovo 19 d. 12 val. „Mes susitiksime pirmadienį 12 valandą“ – tokia žinia būdavo perduodama iš lūpų į lūpas, todėl į šį judėjimą spontaniškai įsijungė 1000 žmonių maždaug iš penkiasdešimties Švedijos miestų. Juose su vėliavomis ir plakatais dalyvavo švedų politikai, visuomenės veikėjai ir išeiviai iš Baltijos šalių. Pirmadienio mitingai suartino ne tik Švedijos ir Baltijos šalių politikus. Parama Baltijos tautoms subūrė švedų tautą, tai buvo puiki politinė pamoka, išmokiusi visus saugoti laisvę demokratiją ir taiką.
Istorinius Pirmadienio mitingus ženklina Stokholmo savivaldybės įrengta atminimo lentelė aikštėje ir 1994 m. pastatyta Björn Selder akmens skulptūra „Laisvės šaltinis“ (Frihetens källa). Apsisukus istorijos ratui toje Normalmstorgo aikštėje nuo 2022 m. vasario mėnesio vyksta Pirmadienio mitingai už Ukrainos laisvę ir kovą su Rusija. Kiekviename mitinge aktyviai dalyvauja Lietuvos Respublikos ambasados darbuotojai, kitų Baltijos šalių bendruomenių nariai, švedų visuomenė. Mitingų organizatoriai – Švedijos politikai Gunar Hökmark ir Fredrik Malm.
Parengta pagal:
Motuzas, R. Lietuvos diplomatinis atstovavimas Švedijoje (2011)
Lietuvos Respublikos ambasada Švedijos Karalystėje. Lietuvos istorijos pėdsakais Švedijoje. Prieiga per internetą: https://se.mfa.lt/naujienos/1/lietuvos-istorijos-pedsakais-svedijoje:1150