Medžybižo pilis

Kategorija: Nekilnojamasis kultūros paveldas
Сергій Криниця nuotrauka, CC BY-SA 3.0

Dabartinio Medžybižo vietoje, tarp Pietinio Bugo ir Bužo upių, XII a. buvo pastatyta šį pilis. Vieni pirmųjų ją valdė kunigaikščiai Riurikaičiai. 1360 m. po mongolų išpuolio, Medžybyžo teritorija buvo valdoma Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės. Vėliau Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas pastatydino mūrinę pilį. 1444 m. žemes pradėjo valdyti Lenkijos Karalystė. XVI a. pradžioje pilis atiteko Senaviaskiams, o 1731 m. perėjo Čartoriskiams.

1790 m. šioje pilyje buvo įkurdintas Tadas Kosciuška, kur jis įsimylėjo vietos merginą Teklę Žurovską. Jos tėvas neleido porai susituokti dėl ženklaus amžiaus skirtumo.

1360 m. po mongolų išpuolio, Medžybyžo teritorija buvo valdoma Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės. 1444 m. žemes pradėjo valdyti Lenkijos Karalystė. Miestas kentėjo nuo 1453 m., 1506 m., 1516 m., 1546 m., 1558 m., 1566 m. ir 1615 m. totorių atakų. 1511 m. mieste buvo pastatyta pilis.

Pilį bandė perstatyti Rusijos imperijos valdžia. Statiniai šiek tiek nukentėjo per Antrąjį pasaulinį karą. Pilį sudaro netaisyklingo stačiakampio konfigūracijos plano statiniai, pietvakarinėje dalyje prie gynybinės sienos priglausti dviaaukščiai renesansiniai rūmai, aplink visą kiemą išdėstyti gyvenamieji ir ūkiniai pastatai ir kiemo centre 1586 m. pastatyta koplyčia. Medžibyže yra ir kita XVI-XVII a. koplyčia, priklausiusi miesto gynybinei sistemai ir turėjusi ne tik religinę, bet ir gynybinę paskirtį.

 

Parengta pagal: VADOVAS po Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, sud. A. Paliušytė, I. Vaišvilaitė (Vilnius: Lietuvos kultūros tyrimų institutas, 2012);

https://en.wikipedia.org/wiki/Medzhybizh ;

https://en.wikipedia.org/wiki/Medzhybizh_Fortress .