Mažasis Dirškaimis

Kategorija:

 

google maps nuotrauka

Mažasis Dirškaimis arba Dirsūnkaimis (vok. Klein Dirschkeim) — gyvenvietė, įsikūrusi 9 km į rytus nuo Palvininkų. Istorikas I. Foigtas teigė, 1,5 km į pietvakarius nuo Dirsūnkaimio buvo Sembos romuva. Jis nustatė, kad ši vietovė 1315 m. buvo vadinama Rummove, o 1335 — Romayn. Ten buvęs šventasis laukas, šventasis miškas, o greta — vietovė Degėsiai (Brandstädt).

Už kelių šimtų metrų į pietvakarius yra vieniša kalva, kuri savo forma labai išsiskiria iš aplinkinio reljefo. 1971—1972 m. šią vietovę tyrė Vilniaus kraštotyrininkai, vadovaujami Rimo Matulio. Nugriuvusio šlaito viršuje, 20—30 cm po velėna rasta anglies gabalėlių. Biologijos mokslų daktarės E. Šimkūnaitės tyrimai parodė, kad šios anglys yra iš X—XI a. Vyrauja pušies, ąžuolo, pasitaiko ir kadagio anglių. Manoma, kad šioje vietoje kartais galėjo būti kūrenama šventoji ugnis. Anksčiau kalva buvo apskrita, apie 5 m aukščio.

Parengta pagal: Vytautas Šilas, Henrikas Sambora. Mažosios Lietuvos kultūros pėdsakai Kaliningrado srityje (Vilnius: „Mintis”, 1990).