Seimo Kultūros komitete buvo svarstytas Lietuvos kulinarinio paveldo muziejaus išsaugojimo klausimas

    Pradžia
  • Naujiena
  • Seimo Kultūros komitete buvo svarstytas Lietuvos kulinarinio paveldo muziejaus išsaugojimo klausimas

Birželio mėnesio pabaigoje Seimo Kultūros komitete buvo svarstytas Lietuvos kulinarinio paveldo muziejaus išsaugojimo klausimas. Šiam analogų Lietuvoje neturinčiam, asmenine Vaclovo ir Henritos Kontrauskų iniciatyva įkurtam muziejui gresia uždarymas dėl Vilniaus miesto savivaldybės ketinimų jo patalpas parduoti viešame aukcione. Nepaisant Seimo Kultūros komiteto, Valstybinės kultūros paveldo komisijos ir kitų institucijų palaikymo, savivaldybė kryptingai laikosi pasirinktos pozicijos, demonstruodama atsainų požiūrį į kultūrą ir jos svarbą.

2014 m. Vilniaus miesto taryba nutarė dvidešimčiai metų išnuomoti patalpas adresu Bokšto g. 9 su sąlyga, kad nuomininkai investuos 2 mln. Lt (580 tūkst. eurų) iki 2018 metų pabaigos. Vykdydamas investicinius įsipareigojimus muziejus patalpas prikėlė iš avarinės būklės – atstatė apgriuvusius pastatus, juos restauravo ir pritaikė edukacinei, švietėjiškai veiklai.

2015 m. muziejuje prieglobstį rado per tris dešimtmečius V. Kontrausko sukaupti eksponatai, kurių priskaičiuojama daugiau nei 25 tūkst. Tai istorinės kulinarinės knygos, valgiaraščiai, sienas puošiantys dailės kūriniai, baldai, vertinga virtuvės įranga, indai, įrankiai ir t. t. Tai pirmasis tokio tipo muziejus Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, unikalus ir tarptautiniu mastu. Jo ekspozicijos ir edukacinė veikla, apimanti XVI–XX a., yra be galo reikšminga šviečiant visuomenę kulinarijos istorijos tema, o valgiaraštyje esantys LDK valdovų ir didikų virtuvės patiekalai vilioja ne tik vilniečius, bet ir miesto svečius. Kulinarinio muziejaus tęstinumą byloja ir tai, kad šioje vietoje XIX a. veikė smuklė, krautuvėlė ir amatininkų dirbtuvės.

Praėjus vos keliems metams nuo sutarties sudarymo ši graži iniciatyva dėl Vilniaus miesto savivaldybės praeitų metų sprendimo Lietuvos kulinarinio paveldo muziejaus patalpas parduoti viešame aukcione, nutraukiant nuomos sutartį, gali būti sužlugdyta. Apmaudu, kad savivaldybė nepaiso nei į patalpų sutvarkymą investuotų lėšų, nei muziejaus svarbos Lietuvos kulinarijos raidos istorijai, nei visuomenės ir daugelio valstybinių institucijų palaikymo ir raštu išreikštų prašymų Bokšto g. 9 esančias patalpas išbraukti iš aukcione parduodamų sąrašo.

2017-07-04