Lietuvoje lankėsi Europos Tarybos atstovai – Faro Convention Network ekspertai

    Pradžia
  • Naujiena
  • Lietuvoje lankėsi Europos Tarybos atstovai – Faro Convention Network ekspertai

Paveldo komisijos pirmininkės iniciatyva rugsėjo 1 – 2 d. Lietuvoje lankėsi Europos Tarybos atstovai – Faro Convention Network ekspertai Julie de Muer ir Prosper Wanner, atvykę mandagumo vizitui dėl aktyvios Šančių bendruomenės, kuri vadinamą Kopūstų lauką kūrybiškai pritaikė naujai paskirčiai. 

Faro Convention Network (FCN) sudarytas iš Europos aktyvių vietos bendruomenių, siekiančių joms aktualių paveldo objektų išsaugojimo ir sklaidos pagal Faro konvencijos principus ir kriterijus. FCN remia narių pastangas, siūlo savo pagalbą bei skatina bendruomenių ir suinteresuotųjų šalių bendradarbiavimą ir dialogą.  Šiuo metu Kopūstų laukas yra kviečiamas prisijungti prie FCN.

Kaune, Šančių rajone išliko trys cariniai XIX a. sandėliai, kuriuose kadaise buvo laikomi rauginti kopūstai. Po Nepriklausomybės atkūrimo, ši vieta tapo apleistu šiukšlynu, o pastatų plytos pamažu imtos grobstyti. 2014–2015 m. menininkai ir kultūros aktyvistai bei susiformavusi Žemųjų Šančių bendruomenė pradėjo valyti vadinamą Kopūstų lauką ir pavertė ją oaze viešiems kultūros renginiams. 2016 m. šančiečiai pasiūlė savivaldybei čia sukurti bendruomenės erdvę. Iniciatyvą palaikė pasaulinis miestų tinklas „United Cities and Local Goverments“, pažymėjęs ją kaip svarų indėlį į kultūrą ir tvarų aplinkos vystymą. Ši organizacija atstovauja ir gina vietos ir regionų savivaldos interesus visame pasaulyje. 

Svečius pasitiko Paveldo komisijos pirmininkė Evelina Karalevičienė, Paveldo komisijos narė Andrijana Filinaitė, menininkai Vita Gelūnienė bei Ed Carroll, inicijavę Kopūstų lauko pritaikymą bei Dainius Lanauskas – VšĮ „Gražinkime Kauną“ vadovas.

Aktualizuojant vietos bendruomenių svarbą paveldosaugos procesuose, Evelina Karalevičienė su ekspertais aptarė Paveldo komisijos organizuojamą lapkričio mėnesį Lietuvoje vyksiantį Faro konvencijai skirtą tarptautinį seminarą.

Viešnagės metu svečiai taip pat apžiūrėjo žymiausius Kauno tarpukario modernizmo  pastatus, išgirdo apie VšĮ „Gražinkime Kauną“ vadovo Dainius Lanausko iniciatyvas.

Rugsėjo 2 d. svečiai lankėsi Kauno tvirtovės VII-ajame forte ir liko sužavėti didelio masto pilietinėmis iniciatyvomis ir objekto tvarkymo ir pritaikymo darbais bei įvairiapusėmis čia vykstančiomis veiklomis, atspindinčiomis skirtingus naratyvus. Kauno tvirtovės VII-asis fortas taip kviečiamas prisijungti prie FCN.

Vėliau ekspertai vyko į Vilnių, kur Paveldo komisijos administracijos vyr. specialistė Austėja Brasiūnaitė juos supažindino su Užupiu bei pristatė aktualiausius ir daugiausiai klausimų keliančius miesto planavimo pavyzdžius.

2017-09-04

Valstybinės kultūros paveldo komisijos atstovė spaudai Justina Ūsonytė