Europos kultūros paveldo forumas 2017 įtvirtino ES kultūros politikos ateities tikslus

    Pradžia
  • Naujiena
  • Europos kultūros paveldo forumas 2017 įtvirtino ES kultūros politikos ateities tikslus

Pirmą kartą iš Briuselio perkeltas ir Milano madų ir inovacijų kvartale Tortona gruodžio 7–8 d. vykęs renginys sutraukė virš 800 dalyvių iš įvairiausių Europos šalių. Dvi dienas trukusio tarptautinio forumo reikšmę įrodė jo atidarymo metu kalbėję svarbių institucijų vadovai: Lombardijos regiono prezidentas Roberto Maroni, Milano meras Giuseppe Sala, Europos Parlamento prezidentas Antonio Tajani, Europos Komisijos prezidentas Jean Claude Juncker ir Italijos kultūros ministras Dario Franceschini. Viename svarbiausių, kas du metus vykstančių renginių – Europos kultūros forume Valstybinei kultūros paveldo komisijai atstovavo pirmininkė Evelina Karalevičienė ir tarptautinių ryšių koordinatorė Austėja Brasiūnaitė.

Dvi pagrindinės renginio ašys – „Europos kultūros paveldo metų 2018“ atidarymas ir kultūros paveldo įvairovės išsaugojimo svarba Europos ateičiai. Tai ypatingai svarbu šiandien, kuomet įsibėgėjusi globalizacija niveliuoja tarp šalių kultūrų egzistuojančius skirtumus. Kaip savo atidarymo kalboje teigė Europos Komisijos prezidentas Jean Claude Juncker, „kultūros paveldas yra mūsų bendras turtas, paveldėtas iš ankstesnių kartų ir palikimas tiems, kurie ateis. Mūsų kultūros paveldo įvairovė yra tai, kas mus daro europiečiais. Šis tapatumas apima mus visus, nesvarbu ar apie tai žinome, ar ne. Suvokti šį tapatumą, atskleisti ir priimti skirtumus, šiandien svarbiau nei bet kada, nes ES grumiasi su daugeliu problemų, siekiančių pačią institucijos šerdį ir tai, kam ji atstovauja“. Remiantis ES sprendimu, kultūros paveldas yra svarbus kultūrų dialogo, kultūrinės įvairovės, gyvenimo kokybės ir ekonomikos veiksnys. ES kultūros paveldo apibrėžimas yra labai platus, apimantis materialų, nematerialų paveldą, paminklus ir vietoves, išreikštą žmogaus kūrybiškumą, muziejų kolekcijas ir kino paveldą. Tačiau šio renginio metu buvo įvardintas ir naujas matmuo – skaitmeninis paveldas.

Pirmą kartą istorijoje inicijuota „Europos kultūros paveldo metų 2018“ programa sieks kiekvieną atkreipti dėmesį ne tik į Pasaulio paveldo aukso fondui priklausančius objektus ar vietoves, bet ir sužinoti daugiau apie tai, kas yra visai šalia mūsų. Pasak Europos Parlamento prezidento Antonio Tajani, „sprendimas 2018-uosius paskelbti Europos kultūros paveldo metais buvo priimtas Ministrų Tarybos iniciatyva, kuomet Italija pirmininkavo Europos Parlamentui. Pagrindinis šių metų siekis – švęsti paveldo grožį ir gausą, siekiant, kad kuo daugiau jaunimo juo susidomėtų. ES lygmeniu mes vešime moksleivius į paveldo vietas, o „Erasmus +“ programa suteiks jauniems žmonėms galimybę įgyti įgūdžių, reikalingų paveldui saugoti. Europos solidarumo korpusas padės jauniems žmonėms dirbti paveldo vietose ir remti vietos bendruomenes rūpinantis šiomis vertybėmis“.

Tarptautinis forumas buvo įvertintas kaip puiki platforma ne tik šalių narių prisistatymui ir dalijimuisi patirtimi, bet ir ilgamečių tikslų išgryninimui. Kitais metais pasitinkant „Europos kultūros paveldo metus 2018“ šalys sutarė didinti Europos kultūrinio bendradarbiavimo įvairovę, sutelkti paveldo sektoriaus pagrindinius veikėjus ir skatinti diskusijas apie ES kultūros politiką bei iniciatyvas.